Знищення чи пошкодження майна: думка адвоката

Знищення чи пошкодження майна: думка адвоката

Повномасштабне вторгнення росії спричинило масштабні руйнування по всій території України. Тисячі родин залишились без даху над головою, підприємства втратили свої офіси та виробничі бази. 

У цих складних реаліях постає цілком логічне запитання: що робити, якщо ваше майно знищене або пошкоджене? Які права мають постраждалі, і з чого почати шлях до компенсації? 

Ще у березні 2022 року уряд ухвалив Постанову № 380, якою визначено порядок повідомлення про зруйновану або пошкоджену нерухомість через бойові дії, теракти, диверсії та інші наслідки збройної агресії.

Знищення чи пошкодження майна: які дії власника

Надія Гніздовська, партнерка АО «Юріс Феррум», членкиня Будівельного комітету НААУ, та Ахламова Анастасія, помічниця адвоката АО «Юріс Феррум», написали статтю для видання «Юрист та Закон» про те, що робити власнику пошкодженого та знищеного майна. 

 

Основні тези:

  • пошкоджене майно - це те, яке можна відновити за допомогою ремонту, реконструкції або реставрації;
  • знищене майно - це те, яке неможливо відновити і воно потребує нового будівництва;
  • отримувачі компенсації: власники пошкодженого/знищеного майна (фізичні та юридичні особи); спадкоємці власників пошкодженого/знищеного майна (за певними винятками); інвестори будівництва пошкоджених/знищених об'єктів;
  • компенсація за пошкоджене майно: використання електронної послуги "єВідновлення" для ремонту/відновлення; грошові виплати (до 200 тис. грн) у разі, коли "єВідновлення" не використовується;
  • компенсація за знищене майно: грошові кошти для будівництва нового будинку; житловий сертифікат для придбання нового житла;
  • порядок отримання компенсації: подача заяви та необхідних документів до відповідної комісії; розгляд заяви Комісією та прийняття рішення про надання/відмову в наданні компенсації; затвердження рішення виконавчим органом влади; видача компенсації (грошові кошти або житловий сертифікат).

Більше читайте в повній версії статті.